Czy wizja „Wielkiego Brata” dotyczy naszego życia?

Choć wydaje nam się, że jesteśmy monitorowani praktycznie już wszędzie, bowiem w każdym miejscu możemy się natknąć na kamery, to nie możemy zapominać, że są one montowane głównie ze względów bezpieczeństwa. Nikt nie montuje systemów alarmowych oraz monitoringu tylko dla rozrywki.

Monitoring w sklepach

shop
Mało jest osób, którym nie przytrafiłaby się sytuacja albo nie byliby świadkami piszczących bramek na wejściu do sklepu. Owszem może to być irytujące, kiedy wiemy, że nie zrobiliśmy nic złego, a wszyscy zwracają na nas uwagę. Ale to jest tylko system, który także może czasem błędnie zadziałać. Należy jednak pamiętać, że ma on służyć zabezpieczeniu przed kradzieżami. Gdyby do nich nie dochodziło, takie systemy nie byłyby potrzebne, niestety są ludzie, którzy przywłaszczają sobie czyjeś mienie i takie urządzenia pomagają temu zapobiec. Dodatkowo w coraz więcej sklepach montowane są kamery, które pomagają namierzyć nieuczciwych klientów. Wielokrotnie pozwalają na rozwiązanie spornych sytuacji. Dla wielu osób już sam widok kamery może zniechęcić do popełnienia przestępstwa.

Monitorowane osiedla

blok
Osiedla, na których są instalowane systemy monitoringu mają dodatkową wartość dla potencjalnych mieszkańców. Koszt montażu i obsługi takiego systemu jest podzielony na większą liczbę osób przez co nie jest tak wysoki, a korzyści z niego płynące mogą okazać się ogromne. Dużo spokojniej się żyje w okolicy, która jest pod nadzorem. Nawet zostawianie samochodu przed blokiem nie przysparza zmartwień, a jeśli nawet doszłoby do kradzieży (bo przecież kamera nie uchroni przed tak przykrym zdarzeniem) to o wiele łatwiej jest ująć sprawcę dzięki nagraniu z monitoringu. Są także sytuacje w życiu, które generują spory, a ich rozwiązanie przysparza kłopot. Wiele zdarzeń parkingowych można wyjaśnić właśnie dzięki nagraniom z kamery. Taki film nie pozostawia wątpliwości, kto jest za co odpowiedzialny.

Kamery w różnego rodzaju instytucjach

some
Coraz więcej przedszkól i żłobków chcąc pokazać swoją rzetelność, otwartość decyduje się na montaż kamer umożliwiających bezpośredni podgląd dzieci pozostawianych pod opieką wychowawczyń. Dla pracowników nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo nawet jeśli wykonują swoją pracę bez zarzutów to świadomość bycia ocenianym na każdym kroku nie należy do przyjemnych. Dla wielu rodziców jest to jednak olbrzymia zaleta móc kontrolować opiekę nad ich pociechami.
Podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w służbie zdrowia, gdzie na korytarzach szpitali można spotkać się z kamerami. W tym przypadku zainstalowanie takich systemów może mieć korzystny wpływ także i dla personelu, gdyż jest wielu roszczeniowych pacjentów, którzy potrafią się awanturować. Nagranie z kamery może mieć znaczenie w przypadkach kiedy podejrzewa się zaniedbanie ze strony personelu. Łatwiej jest wtedy określić czy wszystkie możliwe działania zostały podjęte. W większych miastach, na przykład Radom czy Bydgoszcz alarmy i monitoring znaleźć można praktycznie większości placówek pożytku publicznego.
Przykładów miejsc gdzie jesteśmy obserwowani jest mnóstwo. Czy należy się tym przejmować? Ciężko stwierdzić, bo choć w teorii monitoring ma służyć naszemu bezpieczeństwu, to nigdy nie wiadomo kiedy ta cienka nić nie zostanie przekroczona i nie zostanie użyty przeciwko nam.