Sejfy, czujniki, zamki i inne zabezpieczenia mienia

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania to wyjątkowo newralgiczne miejsce pod wieloma różnymi względami. Są one zarówno zabezpieczeniem jak i zaproszeniem do naszego mieszkania. Nie zawsze osób, które chcemy w nim wiedzieć…

Złodzieje, gdy chcą włamać się do domu, zazwyczaj kierują się w pierwszej kolejności do drzwi i najpierw to właśnie je chcą obejść. Dlatego też właśnie dobrze jest żeby drzwi posiadały różnego rodzaju zabezpieczenia. Do zabezpieczeń takich zaliczymy bez wątpienia zabezpieczenia na zawiasy utrudniające ściągnięcie skrzydła. Posiadają często również specjalne wkładki wpływające na zwiększenie wytrzymałości zamknięcia. Zamki montowane w drzwiach powinny mieć odpowiednie atesty z oznaczonymi literkami i numerami. Im wyższa klasa tym lepsze zabezpieczenia. Wiele drzwi zabezpieczonych jest odpowiednimi kodami numerycznymi. Takie drzwi otwiera tylko i wyłącznie ta osoba, która zna odpowiedni kod.

Kolejnym „czułym” punktem domu są okna, które również powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć. Okna powinny posiadać ramę antywyważeniową i antywłamaniowe okucia. Jak wykazują liczne badania, większość włamań dokonuje się przez okna, dlatego też jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczających są kraty. Dawniej zakładane były one najczęściej w oknach na parterze i w piwnicach. Jednak odchodzi się już od tego, ponieważ kraty nie dodają uroku budynkom.

Postęp elektroniczny daje wielkie możliwości również jeśli chodzi o system zabezpieczeń przed włamywaczami. Niektórzy instalują w oknach czujniki zamknięcia na fale radiowe, które ostrzegają przed próbami włamania. Możemy założyć również folie lub rolety antywłamaniowe.

Bardzo popularne stają się także kamery IP, które nagrywają obrazy o dużej rozdzielczości. Jest to bardzo pomocne w przypadku np. ustalenia sprawcy. Obecnie kamery pokazują obrazy w bardzo dobrej jakości, takie jak np. widzimy w telewizji. Kamery posiadają często systemy wykrywające ruch. Dzięki temu mogą być wysyłane np. na pocztę elektroniczną informacje o wykryciu ruchu w domu, często też wykrywają, czy wykryty ruch świadczy o obecności człowieka.

Osoby posiadające kosztowne rzeczy, nie powinny ich przetrzymywać w widocznym miejscu, które przyciąga w jakiś szczególniejszy sposób uwagę. Najlepiej zakupić sejf i wbudować go w ścianę, również w miejscu najlepiej ukrytym, bo sam widok sejfu, będzie budził podejrzenia sporego bogactwa. Im wyższa klasa wytrzymałości, tym skuteczniejszy sejf. Sejfy zabezpieczające zbudowane są zazwyczaj z kilku warstw grubej stali, którą ciężko sforsować. Niektóre modele posiadają specjalną blokadę czasową.