HMS Rodney – innowacyjny brytyjski pancernik

Zapewne jest to jedna z ciekawszych jednostek marynarki brytyjskiej. Wprowadziła ona przełomowe rozwiązania masowo stosowane w późniejszych okrętach artyleryjskich, jednakże równie mocno zasłynęła ze swoich niedoskonałości. Pancernik ten zapewne jest nieodzownym elementem w niejednej kolekcji modelarskiej.

Historia w pigułce

Pancernik Rodney zawdzięcza swoją nazwę admirałowi Sir George’owi Brydgesowi Rodneyowi. Ze względu na swoją innowacyjną budowę (związaną z traktatem waszyngtońskim z 1922 roku) uznawany jest, obok HMS Nelson, za przełomowy okręt marynarki brytyjskiej. W czasie II Wojny Światowej brał udział głównie w akcjach eskortowych, ale także w bitwach morskich czy desantach – w tym w Normandii i na Sycylii. Pancernik ten odegrał również swoją rolę w zatopieniu pancernika Bismarck, wystrzeliwując w jego kierunku torpedy (z czego jedna dosięgnęła celu). Sporą niedogodnością tego pancernika typu Nelson (jednego z dwóch) była jego niewielka prędkość, co zostało zaniedbane przez konstruktorów.

Po zakończeniu wojny, ze względu na jego wątpliwą przydatność, został sprzedany na złom, mimo wcześniejszych planów remontowych.

HMS Rodney w modelarstwie

Spośród wielu modeli tego pancernika dostępnych na rynku, zdecydowanie wartym polecenia jest ten produkcji chińskiej firmy Trumpeter (skala 1:200). Model składa się z około 1300 elementów, a jego długość po złożeniu wynosi około 108 cm. Zdecydowanie należy poświęcić mu sporo czasu oraz cierpliwości, przez co może być zniechęcający dla początkujących modelarzy. Jednakże model ten, po ukończeniu, gwarantuje sporą satysfakcję oraz godne podziwu walory wizualne. Nawet wymagający modelarz powinien czuć się zadowolony, będąc posiadaczem tego egzemplarza pancernika Rodney, gdyż i poziom szczegółów (model na przykład posiada metalowe pręty oraz łańcuchy), i jakość plastikowych elementów pozostają na najwyższym poziomie.

I choć cena tego konkretnego modelu nie jest niska (waha się od 800 zł nawet do 1000 zł), z czystym sumieniem jest on warty polecenia.