Co musisz wiedzieć zanim zabierzesz się za tworzenie filmów 360?

Filmy w 360 są dzisiaj bardzo efektowne i też coraz bardziej pożądane przez odbiorców. Ma to przełożenie na fakt, ze coraz więcej osób chce też próbować swoich sił w bawieniu się tą technologią. Nie ma się czemu dziwić, bo tutaj mamy o czynienia z bardzo ciekawymi propozycjami. W przypadku przygotowań, trzeba zaznaczyć, że ogromne jest tu znaczenie szczegółów. To znaczy – odpowiednie ustawienie kamer, odpowiednia ich synchronizacja, a także – odpowiedni, precyzyjny i zapewniający efekty montaż.

Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do filmowania standardowego mamy tutaj do czynienia z bardzo dużą liczbą kamer. Czasem jest ich 8, czasem 6, czasem jeszcze więcej niż 8. W ogóle jednym z najistotniejszych czynników jest to, żeby niezależnie od liczby kamer, zastosować zawsze te same modele, z tymi samymi obiektywami oraz ustawieniami.

Ustawienia – tak naprawdę, trzeba je sprawdzać przed każdym nagraniem i warto podejść do tematu w sposób nawykowy. Czyli – sprawdzamy czy wszystkie kamery „chodzą” w tym samym trybie. To bardzo ważne, bo nawet z pozoru drobne różnice mogą potem powodować „rozjazdy” przy montażu i klejeniu takiego filmu. Łączenie materiałów jest zawsze tym przystępniejsze i przebiega tym płynniej im będziemy mieli większą pewność, że właśnie mamy do czynienia optymalnym wyjściowym punktem do nagrywania.

GoPro jedynie słuszne?

Mamy dzisiaj coraz więcej kamer, ale jednak marketingowy sukces GoPro oraz niekwestionowanie dobre osiągi realizowanych obrazów sprawiają, że mamy do czynienia z naprawdę dobrym wyborem. Warto jednak zwrócić uwagę, że „gopropodobne” wynalazki nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. A raczej – rzadko kiedy nim będą. Bo z jednej strony nie zawsze będą dobrze współpracowały, a po drugie – być może nawet ważniejsze, jakość rejestracji obrazu takimi kamerami nie będzie powalająca. To też może się potem składać na zgrzyty w kontekście montażu.

Dobierając sprzęty do filmów sferycznych trzeba mieć na uwadze, że to dobieranie wielu różnych elementów, które będą ze sobą współgrały. A żeby tak było, trzeba je dobierać w sposób przemyślany. Niestety, jeśli ktoś jest początkującym no to nie obejdzie się absolutnie bez czasu i uwagi, koniecznie poświęconej na bliższe przyjrzenie się najważniejszym rzeczom. Chcesz mieć efekty, to jak we wszystkim – musisz koniecznie poznać podstawowe zagadnienia.