Druk 3D w domu i w firmie

Oferowane w dniu dzisiejszym drukarki wielofunkcyjne okazały się bardzo praktycznym urządzeniem, które wspomogło wiele zakładów produkcyjnych w branży zabawek dziecięcych, branży metalowej, a także branży medycznej. Urządzenia te w doskonały sposób pozwalają na tworzenie produktów z różnych materiałów na coraz bardziej rozległą skalę. I choć aktualnie cały proces przebiega wciąż dość powoli, to technologia ta niezmiennie bardzo szybko się rozwija i na pewno już wkrótce będziemy mogli znaleźć drukarki 3d, które wydrukują produkt w kilka minut.

Drukarki domowe i przemysłowe

Chociaż drukarek przestrzennych zaczęto używać w coraz większym zakresie głownie w dużych zakładach produkcyjnych, to nie mniej jednak również niektóre osoby prywatne decydują się na zakup takiego rodzaju urządzenia do swojego własnego domu.
Pomimo tego że oba urządzenia stanowią praktycznie jeden i ten sam produkt to nie mniej jednak obecnie oferowane drukarki domowe różnią się nieco od tych, wykorzystywanych w zakładach przemysłowych. Są one przede wszystkim mniejsze i posiadają nieco mniej funkcji.

Podczas gdy drukarki domowe obsługują głównie plastik, drukarki przemysłowe mogą tworzyć produkty ze znacznie solidniejszych materiałów, takich jak metal czy drewno. Mogą też być użyte do seryjnej produkcji – takie możliwości daje drukowanie 3D w technologii SLS. Jest to naprawdę duże ułatwienie w całym procesie produkcji, który do tej pory zazwyczaj wymagał pracy nie tylko wielu innych maszyn, ale także ludzi. Warto tu jednak zauważyć, że na pewno z całą pewnością minie jeszcze trochę czasu, zanim drukarki 3d całkowicie zastąpią inne maszyny produkcyjne, jednak taka możliwość istnieje i jest bardzo realna nawet już w niedalekiej przyszłości.

Branża cały czas się rozwija. Jeszcze niedawno drukarki domowe nie były w zasięgu zwykłego użytkownika. Teraz praktycznie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Również same materiały są łatwo dostępne. To powoduje że coraz więcej osób drukuje w technice 3D i pojawiają się coraz to nowe sposoby wykorzystania tej technologii.

Drukarki 3d i zagrożenia

Pomimo tak wielu plusów tych urządzeń to nie mniej jednak istnieją również pewne zagrożenia płynące z wykorzystywania nowoczesnych drukarek. Chociaż współcześnie oferowane drukarki przestrzenne mają bardzo pozytywne znaczenie w różnego rodzaju produkcji, trzeba liczyć się także z pewnymi zagrożeniami z ich strony. Okazało się, że maszyny te mogą służyć także do tworzenia broni, dlatego właśnie drukarki przeznaczone do prywatnego użytku nie posiadają możliwości drukowania z metalu i materiałów mocniejszych.

Grupy przestępcze mogą spróbować wykorzystywać nowoczesne drukarki do swoich celów, dlatego właśnie podejmuje się środki ostrożności, które mają w jak najlepszy sposób takim sytuacjom zapobiec. Drukarki 3d zostały stworzone po to, aby usprawnić procesy produkcji, jednak ich wykorzystania w praktyce nikt tak naprawdę nie może przewidzieć.

Inny problem to prawa autorskie. Jest wiele przedmiotów jak np. obudowy do smartfonów które z łatwością można skopiować i zacząć produkcje takich samych modeli. Obudowy to przykład, jednak w grę wchodzą też przedmioty objęte prawami patentowymi.