Jak ustrzec się przed kradzieżami w sklepach

W czasach kiedy sklepy mają coraz większe powierzchnie i oferują więcej towaru pojawia się problem częstych kradzieży. Wiąże się to ze zmniejszeniem zysków właścicieli, ale także ze stresem pracowników, którzy nierzadko odpowiadają finansowo za takie straty. Niestety nie ma niezawodnego sposobu na uchronienie się przed złodziejami, ale są metody, które mogą ich wystraszyć a często też pomóc w ujęciu przestępcy. Należą do nich między innymi:

Skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej

Jest wiele firm na rynku oferujących usługi ochrony osób i mienia. Korzystając z oferty takiego przedsiębiorstwa otrzymujemy wsparcie w postaci pracowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem towaru. Niestety bardzo często są to osoby, które zarabiają bardzo marne pieniądze, gdyż jest to ich dodatkowe źródło zarobku, i niespecjalnie zależy im na pracy. Owszem, część niedoświadczonych rabusiów spanikuje widząc takiego ochroniarza, jednakże większości z nich uda się niepostrzeżenie wynieść towar bez płacenia. Praca taka nie należy też do łatwych, ponieważ kontrolowanie np. marketów przez jedną osobę jest niemożliwe. W miejscach gdzie jest wiele alejek, kolorowych półek wyniesienie czegoś „pod pazuchą” nie jest żadnym wyzwaniem.

Monitoring

Innym rozwiązaniem, dużo bardziej skutecznym jest instalacja monitoringu. Jest wiele firm, chociażby Elektromaniacy.pl, oferujących profesjonalne systemy monitorujące. Coraz więcej lokali usługowych i handlowych korzysta z takiego rozwiązania. Monitoring może być zainstalowany w wielu miejscach, a jedynym ograniczeniem są koszty urządzeń rejestrujących. W przypadku stosowania kamer, jedna osoba jest w stanie na bieżąco kontrolować więcej miejsc jednocześnie. Ponadto kamery, w których obraz jest nagrywany pozwala na późniejsze odtwarzanie materiału, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Jest to też tańsze rozwiązanie, gdyż należy się liczyć z jednorazowym większym wydatkiem związanym z instalacją kamer, a później tylko z ich obsługą i konserwacją. Jest to sposób na kontrolę na miarę XXI wieku. Wiele osób widząc kamerę zrezygnuje z zamiaru kradzieży, bojąc się konsekwencji. Bo nawet jak do kradzieży dojdzie pod okiem kamery, to przekazanie nagrania policji ułatwi schwytanie przestępcy.

sejf

Bramki na wejściu do sklepu

W wielu sklepach na wejściu możemy spotkać się z bramkami, które oprócz tego, że liczą klientów odwiedzających sklep to stanowią zabezpieczenie przed kradzieżą. Towary w takim sklepie są oznaczone albo klipsami, albo magnesami, które bez interwencji sprzedawcy nie mogą zostać usunięte z produktu. W przeciwnym przypadku zostanie uruchomiony alarm, który jest sygnałem informującym o próbie nielegalnego wyniesienia produktu ze sklepu. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednakże nierzadko zdarza się, że takie bramki piszczą mimo, że za towar zapłacono i został on pozbawiony wszelkich zabezpieczeń. Takie sytuacje podważają wiarygodność skuteczności takiego systemu. Są sytuacje kiedy taki system reaguje też na przedmioty zakupione w innym sklepie.