Jaki grzejnik wybrać do łazienki?
Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy grzejników jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane. Zbyt małe nie będą w stanie zagwarantować odpowiedniej temperatury, a zbyt duże sprawią, że wzrosną koszty ogrzewania. Oprócz podstawowych funkcji, grzejniki mogą pełnić także rolę dekoracji.
Główne rodzaje grzejników
W sklepach, na przykład sinkoplex, dostępne są różne modele grzejników. Jednymi z najpopularniejszych są grzejniki członowe, a więc zbudowane z pojedynczych członów, które są ze sobą połączone w jedną całość. Najczęściej żeliwne lub stalowe. Kolejno grzejniki aluminiowe, które oddają ciepło głównie przez konwencję. Powstają w wyniku odlewu, w którym znajdują się kanały powietrzne. Do innego rodzaju należą grzejniki płytowe, które składać mogą się z jednej lub kilku płyt stalowych, wewnątrz których znajdują się blachy aluminiowe, tak zwane konwektory. Znaczną część ciepła przekazują przez promieniowanie.
Cechy, które powinien mieć odpowiedni grzejnik
Jedną z ważnych rzeczy jest estetyka. Rozmiar grzejników jest całkiem duży, dlatego oprócz standardowych, białych modeli coraz więcej firm i sklepów oferuje grzejniki o modnym stylowym designie. Dostępne są nie tylko różne figury geometryczne, ale również grzejniki z fotografia na ekranie. Istotna jest także stabilna konstrukcja, a także odporna na uszkodzenia powłoka lakiernicza. Przyczyni się to do trwałości produktu, ale również łatwości w utrzymaniu czystości. Grzejnik powinien być gładko wykończony i nie posiadać ostrych u wystających krawędzi i elementów, które mogłyby stać się zagrożeniem wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.
Ważna będzie również możliwość zamontowania grzałki elektrycznej, która swoim działaniem przyczynia się do dużych oszczędności.
Jaki grzejnik do łazienki?
W wielu łazienkach projekty uwzględniają przede wszystkim grzejniki drabinkowe, które służą nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale również jako suszarka do ręczników. Jest to słuszne i praktyczne rozwiązanie, jednak nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń może być niewystarczające. Pierwszym powodem jest powierzchnia grzewcza takiego kaloryfera – znacznie mniejsza niż w przypadku standardowych modeli, a drugim wieszanie ręczników, które przysłaniają grzejnik. Drabinkowe kaloryfery zawsze powinny być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła, na przykład ogrzewaniem podłogowym lub inny, zwykły kaloryfer. Dzięki temu w łazience utrzyma się odpowiednia temperatura, a ryzyko wystąpienia wilgoci zostanie zminimalizowane.
A co w sezonie wiosennym i jesiennym?
Kiedy ogrzewanie centralne jeszcze nie jest włączone, doskonałym sposobem będzie skorzystanie z grzałki elektrycznej. Jej zastosowanie pozwala na rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu po podłączeniu do odpowiedniego urządzenia, a więc do grzejnika, a nawet podgrzewacza wody. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko ogrzanie pomieszczenia, ale również wysuszenia ręczników oraz pozbycia się wilgoci. Grzałki elektryczne mogą być stosowane również w innych pomieszczeniach w domu.